This month my focus is on building my 90 day supply of food, with freezer meals!

Sunday, April 18, 2010

Freezer Cooking - Corn Dog Muffins -

This week I wanted to focus on building up my lunch items. It's easy to make something for the kids for lunch, and then to double-triple-or even quadruple the recipe (or in this particular case, 8). It looked funny in the picture, but I thought the kids might like it, and it would be a lot cheaper than buying corn dogs for the kids.

When I buy corn dogs, it comes out to be about $1.16 per lunch. And I had all the ingredients on-hand already. So, we decided to try these corn dog muffins.

Here's the cost break down: $0.59 for eggs (purchased at $0.88 a dozen for Easter), $4 for jiffy mix (bought at $0.50 a box at the case lot sale), $1.76 for hot dogs (2 packages), and I have absolutely no idea what the milk cost (I used the pre-mixed food storage milk). So, around $6.35 for about 15 lunches. Or $0.42 a lunch, versus $1.16 a lunch buying the pre-made corn dogs. It would have cost $17.50 for just as many of the pre-made corn dogs in the freezer.

$11.15 in savings may not seem like much, but those kind of savings really add up. And my son told me they were super yummy ... definitely not my kind of lunch preference, but they like it. :) And it's a nice mix up from the mac n' cheese or pb&j lunches they normally get.

No comments:

Post a Comment